bezsenność

Czy wiesz, że nawet co trzeci Polak ma problemy z tzw. bezsennością? Kłopoty z zasypianiem to poważna przypadłość, która może nieść za sobą niezwykle poważne konsekwencje zdrowotne. Wszak, podczas snu dochodzi do regeneracji sił w organizmie. W przypadku jego braku, organizm jest znacznie osłabiony.

Bezsenność i jej przyczyny

Przyczyn bezsenności może być naprawdę wiele. Czynniki kształtujące ten problem można podzielić na kilka rodzajów: fizjologiczne, społeczne oraz psychiczne (emocjonalne). W każdym przypadku leczenie wygląda inaczej. Z tego też względu diagnoza jest kluczowa dla podjęcia trudów leczenia.

Dlaczego nie warto sięgać po tabletki nasenne?

Jednym z najczęściej rekomendowanych sposobów na pozbycie się bezsenności jest stosowanie tzw. tabletek nasennych. Te środki farmakologiczne faktycznie są skuteczne, ale mogą doprowadzić do uzależnienia organizmu od substancji aktywnych w nich zawartych. W praktyce, oznacza to, że wówczas wyleczenie (pozbycie się problemu) stanie się niemożliwe. Organizm, będzie potrzebował coraz większej dawki substancji, by zasnąć.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że tabletki nasenne (leki na receptę) czestokroć mylone są z naturalnymi suplementami diety, które – rzecz jasna – są w pełni bezpieczne dla organizmu i nie stanowią żadnego zagrożenia. Suplementy diety na problemy ze snem – jak najbardziej warto stosować.

Oczywiście, nie każdy dostępny suplement diety jest skuteczny. Rekomendujemy wykorzystanie takich preparatów jak chociażby Melatolin Plus – tabletki, w których składzie znajdziemy między innymi melatoninę.

Jak w naturalnych sposób wyeliminować bezsenność?

Im szybciej rozpoczniemy proces leczenia bezsenności, tym więcej mamy możliwości. Wynika to z faktu, iż nie możemy stosować naturalnych, wymagających czasu metod, gdy mamy do czynienia z mocno osłabionym organizmem. Wszak, wówczas występuje ryzyko wystąpienia np. zawału serca. Z tego też względu – nasza reakcja na problemy ze snem powinna być natychmiastowa.

Bezsenność wyeliminować możemy w sposób naturalny. Zadbać należy o kilka elementów naszego życia, by jednocześnie pozbyć się przyczyn psychicznych, emocjonalnych, fizjologicznych oraz społecznych.

Podstawowym działaniem jest zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze oraz wzmożenie aktywności fizycznej. Następnie, należy zadbać także o wyregulowanie rytmu dobowego (stałe godziny kładzenia się do łóżka – bez względu na to, czy mamy ochotę na sen czy nie) oraz zadbanie o solidną dawkę relaksu (eliminacja czynników stresogennych) w ciągu dnia.

Kiedy z problemami ze snem należy udać się do lekarza?

Bezsenność to problem, którego skutkiem mogą być naprawdę poważne problemy zdrowotne. Dlatego też, nigdy nie należy jej lekceważyć. Oczywiście, nie oznacza to od razu, że po jednej nieprzespanej nocy musimy konsultować to z lekarzem.

Zwykle wskazaniem do konsultacji jest co nieprzesypianie co najmniej kilku nocy z rzędu. W takich przypadkach, warto najpierw porządnie zweryfikować i wyeliminować potencjalne przyczyny. W momencie, gdy bezsenność ma wpływ na zdrowie naszego organizmu – kontakt ze specjalistą jest obligatoryjny.

Dodaj komentarz