Menopauza to termin, który w tłumaczeniu powszechnym określa okres w którym kobieta przekwita, tudzież traci zdolność rozrodczą. Klimakterium właściwe trwa cztery lata, ale zmiany w organizmie i wszelkie negatywne i niepożądane objawy mogą utrzymywać się znacznie dłużej: na kilka lat przed menopauzą i na kilka lat po.

Co to jest menopauza?
Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety (krwawienie nie pojawia się przez minimum rok). Przypada zazwyczaj na 45-50 rok życia, choć bywają odstępstwa wynoszące nawet kilkanaście lat. Czas w którym kobieta przekwita (okres okołomenopauzalny) uwarunkowany jest od wielu indywidualnych czynników.

Burza hormonalna – jakie niesie skutki uboczne?

Zachwianie gospodarki hormonalnej niesie za sobą objawy, które w wielu przypadkach mają bardzo duży wpływ na jakość życia kobiety.

Niemal 25% kobiet nie potrafi stwierdzić jednoznacznie czy znajduje się w okresie klimakterium (poprzedzającym menopauzę). Choć objawy są specyficzne, to wiele kobiet ignoruje je, nie będąc przekonanym, czy jest to efekt przekwitania.

  • Zimne dreszcze, uderzenia gorąca – pojawiają się bardzo często, można rzec regularnie. W zaawansowanych przypadkach mogą być niezwykle uciążliwe.
  • Nocne poty, problemy ze snem – nadmierne wydzielanie potu podczas snu oraz bezsenność i problemy z zasypianiem.
  • Rozdrażnienie, huśtawka nastrojów – problemy natury psychicznej, liczne „humorki” i rozdrażnienie, zwiększony stres.
  • Problemy z pamięcią – ciągłe zapominanie, rozkojarzenie, „roztrzepana” postawa.
  • Tycie – osłabienie metabolizmu, zwiększona męczliwość i brak chęci na jakąkolwiek aktywność fizyczną doprowadza do zwiększenia masy ciała.

Menopauza może przejść niezauważenie, nieodczuwalnie. Wszak, objawy uwarunkowane są przede wszystkim od naszej genetyki oraz ogólnej kondycji organizmu. W zdrowym, aktywnym ruchowo ciele, dopiero zaburzenia miesiączkowania mogą dać nam sygnał, że jesteśmy w stanie menopauzy.

Nic więc dziwnego w tym, że Panie jak ognia unikają menopauzy. Niestety – ten okres prędzej czy później nastąpi. Nie można go pominąć, jedynym rozwiązaniem jest skuteczne przeciwdziałanie, które może znacząco ograniczyć skutki uboczne.

Menopauza – jak sobie radzić?

Odpowiedź na te pytanie jest banalnie prosta i można zamknąć ją w trzech frazach, a konkretniej: dieta, aktywność fizyczna, relaks.

Odpowiedni jadłospis pozwoli nam utrzymać wagę oraz pozytywnie wpłynie na ogólną kondycję naszego organizmu. Dieta musi być zbilansowana, bogata w minerały i witaminy. Aktywność fizyczna wpłynie również na kondycję organizmu, skóry, a także poprawi nasze samopoczucie. Relaks z kolei ma na celu odprężyć, osiągnąć homeostazę organizmu.

Menopauza – jak ograniczyć objawy?

Menopauza nie podlega leczeniu sama w sobie, gdyż nie jest chorobą. Lekarz może jednak zalecić leczenie objawowe, w celu ograniczeniu odczuwalności zmian zachodzących w organizmie. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest leczenie o charakterze hormonalnym. Warto jednak przy tym zauważyć, że stosuje się je tylko i wyłącznie w zaawansowanych przypadkach.

W przypadku pacjentek, których objawy nie mają wpływu na ich normalne funkcjonowanie, ale wpływają na komfort życia, zaleca się prowadzenie zdrowszego trybu życia: zmianę nawyków żywieniowych, rezygnację z używek, wzmożenie aktywności fizycznej.

Menopauza – w jakim wieku?

Nie ma reguły co do wieku w którym zachodzi przekwitanie w organizmie kobiety. Zazwyczaj ma to miejsce w okolicach 40-tki. Medycyna uwzględnia tylko jedną zależność, a mianowicie: im później rozpoczęło się miesiączkowanie w organizmie, tym szybciej nastąpi menopauza.

Menopauza – jak rozpoznać?

Mimo, że objawy są bardzo specyficzne, to nie zawsze mamy pewność, że to właśnie efekt menopauzy. Wszak zmiany hormonalne w organizmie mogą być efektem chorób lub ciąży. Aby mieć pewność, należy przeprowadzić badania hormonalne, które jednoznacznie określają czy zachodzi ustanie zdolności rozrodczej w organizmie kobiety.

Alternatywą dla badań są testy menopauzalne, które kupić można w aptekach. Należy jednak miec na uwadze, że nie gwarantują one 100% skuteczności.

Dodaj komentarz