Cellulit to defekt skórny, który objawia się poprzez zdeformowaną tkankę podskórną. Grudki i nierówności tworzą tzw. skórkę pomarańczową. Przypadłość ta jest w 95% spotykana wśród przedstawicielek płci żeńskiej. U Panów problem pojawia się niezwykle rzadko.

Cellulit może pojawiać się niemal na całym ciele. Najczęściej jednak występuje w okolicach ud i pośladków. Jakie są przyczyny tego defektu? Co wpływa na występowanie cellulitu w tych miejscach?

Przede wszystkim, występowanie cellulitu uwarunkowane jest przez hormony. W przypadku gdy gospodarka hormonalna produkuje nadmierną ilość estrogenów, przy jednoczesnym niedoborze progesteronu – tzw. skórka pomarańczowa to niemalże pewna. Dlatego też, cellulit często pojawia się w okresach dojrzewania, menopauzy oraz ciąży (rozstrojenie gospodarki hormonalnej).

To jednak nie wszystko. Na występowanie skórki pomarańczowej wpływa również:

 • nieodpowiednia dieta (w szczególności tłuste, niezdrowe jedzenie)
 • brak aktywności fizycznej
 • noszenie obcisłych ubrań
 • palenie papierosów
 • wady postawy

Cellulit przez medycynę nie jest traktowany jako choroba skóry. To dolegliwość, która nie zagraża zdrowiu. W zaawansowanych przypadkach może być jednak przyczyną bólu. Wówczas niezbędna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.

Usuwanie cellulitu w 7 krokach
Cellulit najczęściej pojawia się w obrębie miejsc, które są szczególnie narażone na gromadzenie się tkanki tłuszczowej: ud, pośladków oraz brzucha. Jego eliminacja jest trudna, ale jak najbardziej możliwa.

 • Po pierwsze: zmień tryb życia na zdrowszy
  Pierwszym krokiem do eliminacji cellulitu powinna być zmiana trybu życia na zdrowszy. Wszak, bardzo często przyczyną występowania tzw. skórki pomarańczowej są zaniedbania dietetyczne, brak aktywności fizycznej czy palenie papierosów. Prowadzenie zdrowego trybu życia jest zatem podstawą do dalszej eliminacji cellulitu.
 • Po drugie: pozwól swobodnie oddychać skórze
  Moda sprawia, że często sięgamy po mało wygodne ubrania. Nie dają one komfortu naszej skórze powodując ucisk i ograniczając jej oddychanie. To wszystko ma ogromny wpływ na zaburzenia w budowie skóry i tkanki tłuszczowej.
 • Po trzecie: monitoruj zmiany skórne
  Czy cellulit postępuje? Czy jego objętość zmniejsza się? Czy skóra wraca do optymalnej kondycji? Odpowiedz sobie na powyższe pytania. Dzięki temu zrozumiesz, czy dalsza ingerencja w kondycję skóry jest konieczna.
 • Po czwarte: masuj skórę
  Doskonałym sposobem na cellulit jest masaż. Dzięki niemu poprawimy ukrwienie i zmusimy układ krwionośny do efektywniejszej pracy.
 • Po piąte: stosuj naprzemienny prysznic
  Za sprawą naprzemiennych pryszniców możemy pobudzić krążenie krwi. Polewanie ciepłą (nie gorącą) i zimną wodą – otwiera i zamyka pory.
 • Po szóste: maseczki i peelingi
  Doskonale w roli „leku” na cellulit sprawdzają się wszelkiego rodzaju maseczki i peelingi (np. z fusów kawy). Nie jest bowiem konieczne korzystanie z drogich maści czy kremów – ich skład jest w pełni naturalny i takową kurację możemy przeprowadzić wykorzystując produkty ogólnodostępne. Jeśli chodzi o kosmetyki to sprawdzą się zarówno te domowej roboty, jak i dostępne w drogeriach. Celem takich zabiegów jest jest wygładzenie skóry, ściągnięcie zrogowaciałego naskórka oraz pobudzenia krążenia krwi w miejscu poddawanym zabiegowi.
 • Po siódme: zmień dietę
  Zarówno suplementy diet, jak i gotowe jadłospisy „anty-cellulitowe” to rozwiązanie, które okazuje się skuteczne. Recepta jest bardzo prosta – zdrowe, pełnowartościowe i odpowiednio zbilansowane posiłki.

Dodaj komentarz